| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Wojtek Skurkiewicz

Utwórz swoją wizytówkę stat4u
RSS
piątek, 04 grudnia 2009

Andrzej Kosztowniak na Południu 

Z półgodzinnym spóźnieniem udało mi się dojechać na spotkanie prezydenta Andrzeja Kosztowniaka z mieszkańcami, które odbywało się w gimnazjum na Południu. Moje spóźnienie spowodowane było bardzo dużym korkiem na ulicy Czarnieckiego. Jak się okazało, utrudnienia spowodowane były wypadkiem, w którym zginęła kobieta przebiegająca przez ulicę w niedozwolonym miejscu. Niestety, jest to kolejne śmiertelne zdarzenie z udziałem pieszego w Radomiu.

Wracając do spotkania prezydenta  Kosztowniaka z mieszkańcami, pierwszy raz uczestniczyłem w takiej inicjatywie. Pokornie siedziałem w przedostatnim rzędzie, dzięki czemu miałem większe pole widzenia. I muszę przyznać (choć wielu czytelników zapewne to skrytykuje), że byłem pod dużym wrażeniem z jednej strony profesjonalizmu prezydenta Radomia, a z drugiej - jego odwagi. W pierwszej części prezydent przedstawił to, co udało się osiągnąć w ciągu trzech lat tej kadencji samorządu. Zaprezentował główne inwestycje, które były, są i w najbliższym czasie będą realizowane w naszym mieście.  Wielokrotnie podkreślał, że udało się tak wiele osiągnąć dzięki dobrej współpracy z Radą Miejską. W drugiej części spotkania zaplanowano pytania od mieszkańców. A spraw do rozwiązania w tej części miasta jest wiele. Znam je,  gdyż również jestem mieszkańcem tej części Radomia. W pytaniach wielokrotnie przewijała się sprawa parku na Południu, budowy obwodnicy południowej, lepszego skomunikowania Południa z centrum miasta,  a także możliwości budowy nowych ulic w dzielnicy Żakowice. Pytano również o kolejne inwestycje w tej części Radomia, takie jak basen, korty tenisowe czy placówki kulturalne. Starsi uczestnicy spotkania podkreślali konieczność usunięcia z autobusów komunikacji miejskiej reklam,  które zasłaniają okna i utrudniają podróżowanie. Jestem przekonany, że wiele spraw poruszonych przez mieszkańców zostanie wkrótce załatwionych, z czego wszyscy powinni być zadowoleni. Na zakończenie tego wątku jeszcze jedna informacja, związana z frekwencją podczas spotkania. Według moich szacunków uczestniczyło w nim ponad 150 osób. Malkontenci powiedzą, że sala była wypełniona, ale obecni byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego, Straży Miejskiej czy Policji. Owszem, ale organizatorzy przygotowali 180 miejsc siedzących i niemal wszystkie były zajęte. W pewnym momencie dla grupy osób, zabrakło miejsc siedzący i stali tuż za mną. 

Pierwsze reakcje na mój blog 

Wszystkim pragnę podziękować za życzliwe przyjęcie mnie do „świata” blogerów. Uwagi przyjmuję z pokorą, a konstruktywną krytykę poddam refleksji.

 

P.S. Kończąc ten wpis, pragnę zwrócić uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną sprawę. Otóż dla jednych ważne są pieniądze, dla innych dobra zabawa, a dla jeszcze innych wiara. Ja należę właśnie do tej ostatniej grupy.

00:06, skurkiewicz
Link Komentarze (1) »
czwartek, 03 grudnia 2009

„Budżetowa” dymisja wiceministra finansów?

Od wczorajszego wieczora wiele miejsca w senackich dyskusjach kuluarowych zajmuje informacja z portalu tvp.info dotycząca sytuacji budżetowej państwa i możliwej rezygnacji ze stanowiska wiceministra finansów Elżbiety Suchockiej Roguskiej.

http://www.tvp.info/informacje/polska/wiceminister-suchocka-roguska-odchodzi

Wielkie zaskoczenie, to nie możliwe – tak mówią senatorowie PO. Jednak sytuacja jest trudna a w przyszłym roku może być dramatyczna. Pani minister Suchocka Roguska jest wybitnym ekspertem w sprawach budżetowych i wielokrotnie dawała temu wyraz goszcząc w Senacie. Jeżeli informacje Jerzego Jachowicza (autora informacji) potwierdzą się, to można śmiało stwierdzić, iż stoimy nad przepaścią a od katastrofy finansowej dzieli nas malutki kroczek. 

W obronie Krzyża 

Coraz więcej osób i środowisk staje w obronie Krzyża po wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Należy się cieszyć, że Sejm przyjął uchwałę w sprawie ochrony wolności wyznania, w której zapisano m.in., że "znak krzyża jest nie tylko symbolem religijnym i znakiem miłości Boga do ludzi, ale w sferze publicznej przypomina o gotowości do poświęcenia dla drugiego człowieka". Szkoda tylko, że Sejm nie był jednomyślny w tej sprawie. Przeciwko tej uchwale głosowali posłowie lewicy. Po 20 latach od upadku komunizmu wciąż rodzi się pytanie, cóż takiego Kościół zrobił postkomunistom, że oni tak Go nienawidzą i wciąż z Nim walczą?

Nie tylko Sejm staje w obronie Krzyża. Przed dwoma tygodniami podczas 44 posiedzenia Senatu jako senatorowie Prawa i Sprawiedliwości skierowaliśmy do Prezesa Rady Ministrów stosowne oświadczenie w sprawie wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu dotyczącego obecności znaku Krzyża w miejscach publicznych.

http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/zajac/4404.pdf

Również o tej sprawie rozmawiałem z księdzem biskupem Henrykiem Tomasikiem. Ks. biskup wskazywał, że jest zbudowany postawą młodzieży. Mówił, że przyjeżdżając do jednej z parafii w diecezji radomskiej młodzież powitała Go nie kwiatami lecz trzymanymi w ręku Krzyżami. To było piękne świadectwo powiedział biskup Tomasik. A może i my politycy, samorządowcy a także wszyscy wierzący powinniśmy dawać takie świadectwo? Jestem całym sercem za. 

Prezydent na Południu 

Dziś o godz. 18 w Publicznym Gimnazjum nr 3 przy ul. Czarnoleskiej 10, prezydent Andrzej Kosztowniak spotka się z mieszkańcami Południa, Żakowic, Jeżowej Woli oraz Potkanowa.
Jeśli tylko zakończy się posiedzenie Senatu będę w tym spotkaniu uczestniczył. Mam nadzieję, że późnym wieczorem będę mógł zamieścić pierwszą „reporterską” relację na moim blogu.:) 

12:52, skurkiewicz
Link Komentarze (1) »
środa, 02 grudnia 2009

Wszystko wskazuje na to, że w 2010 roku rozpoczną się przygotowania do budowy nowej siedziby Archiwum Państwowego w Radomiu.  W budżecie państwa na 2010 rok w dziale 92117 zapisano kwotę 400 tys. zł z przeznaczeniem na  „wydatki inwestycyjne budowlane”. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, podczas posiedzenia senackiej komisji kultury i środków przekazu zapewniła mnie, że pieniądze te są przeznaczone na przygotowanie dokumentacji technicznej dla nowej siedziby Archiwum Państwowego w Radomiu. Inwestycja będzie realizowana na działce przy ul. Wernera, którą gmina przekaże na rzecz Skarbu Państwa w zamian za budynek Ratusza w którym obecnie mieści się Archiwum.

Jest to bardzo dobra wiadomość dla Radomia. Po wielu latach starań wszystko wskazuje na to, że uda się „wyprowadzić” Archiwum Państwowe z Ratusza i przenieść tam część wydziałów  Urzędu Miejskiego a może Urząd Stanu Cywilnego i Biuro Rady Miejskiej. Ale jakie będzie w przyszłości przeznaczenie tego obiektu o tym zdecyduje Prezydent Miasta Radomia i (mam nadzieję) Rada Miejska.

12:37, skurkiewicz
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 19 listopada 2009

To była bardzo ważna decyzja, z podjęciem której nosiłem się od wielu miesięcy.

Pisanie na blogu swoich przemyśleń jest z jednej strony fascynujące, ale z drugiej niebezpieczne. Przecież pamiętnik zamieszczony w sieci jest odkrywaniem własnej duszy…..

Mam nadzieję, że wpisy na moim blogu  będą odpowiedzią na to co przynosi nam każdego dnia życie, a jest o czym pisać nie tylko wymiarze krajowym ale również i lokalnym.

16:49, skurkiewicz
Link Dodaj komentarz »
1 ... 61 , 62 , 63 , 64