| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Wojtek Skurkiewicz

Utwórz swoją wizytówkę stat4u
RSS
poniedziałek, 04 maja 2015

Wszystko rozpoczęła się w czwartkowe popołudnie od wizyty Andrzeja Dudy w Radomiu.

1 maja z inicjatywy radomskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, w radomskiej Katedrze sprawowana była Eucharystia w intencji ludzi pracy, poszukujących pracy i wszystkich bezrobotnych. Mszy św. przewodniczył bp. Piotr Turzyński. Natomiast w sobotę 2 maja uczestniczyłem w uroczystości odsłonięcia tablicy poswięconej Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i ofiarom katastrofy smoleńskiej, która została wmurowana na frontonie kościoła NMP Królowej Polski w Pionkach.

3 maja to rocznica uchwalenia Konstytucji, która przyjęta 224 lata temu była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych. Najpierw uczestniczyłem w uroczystościach w Szydłowcu, a w samo południe tradycyjnie w Radomiu przed kościołem Garnizonowym

 

poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej już wkrótce będzie mogło przyjmować pacjentów. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Piotr Warczyński podczas debaty nad Pakietem Onkologicznym, która odbyła się podczas ostatniego posiedzenia Senatu RP, poinformował, że w ciągu miesiąca lub dwóch, NFZ ogłosi konkurs uzupełniający na leczenie onkologiczne. Odpowiadając na moje pytanie, minister Warczyński był dobrze zorientowany w sytuacji Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, gdyż zaznaczył, że ten podmiot powinien bez problemu spełnić kryteria dotyczące nowego konkursu na kontraktowanie leczenia onkologicznego.

Wiceminister zdrowia zapewnił, że odpowiedzi na moje pytania dotyczące Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej przedstawi również na piśmie.

Poniżej zamieszczam fragment stenogramu z 73 posiedzenia Senatu RP

 

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Dziękuję bardzo, Pani Marszałek.

Panie Ministrze, jedno bardzo ważne pytanie, dotyczące ogólnie onkologii. Otóż w ubiegłym roku w Radomiu powstało Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej, prywatna inicjatywa i szpital, który w tej chwili może być czynny, może być otwarty, jest przygotowany do przyjmowania pacjentów. Niestety, ta placówka nie otrzymała kontraktu z NFZ, chociaż jest tam możliwe prowadzenie na bardzo nowoczesnym sprzęcie wszelkich badań, jeżeli chodzi o diagnostykę obrazową, jeżeli chodzi o inne badania, chociażby badania PET, które w Radomiu czy na ziemi radomskiej nie są możliwe do przeprowadzenia. Zresztą ziemia radomska jest bardzo uboga, jeżeli chodzi o liczbę łóżek onkologicznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Funkcjonuje niewielki oddział onkologiczny wyodrębniony z oddziału wewnętrznego w jednym ze szpitali. Jest więc olbrzymia potrzeba, aby taka placówka funkcjonowała. Dlaczego tak się dzieje, że właśnie tego typu placówka, która jest przygotowana do funkcjonowania, ma bardzo nowoczesny sprzęt, dobrą kadrę, również profesorską, bo to są osoby, które między innymi przyczyniły się do powstania tego szpitala, jest praktycznie zamknięta i nie może przyjmować pacjentów. Czym to jest spowodowane i jaką ministerstwo ma receptę na rozwiązanie tego typu problemów?

 

Podsekretarz Stanu w MinisterstwieZdrowia Piotr Warczyński:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Skurkiewicz pytał o podmioty, które w tej chwili nie mogą rozpocząć funkcjonowania. Ponieważ było aneksowanie, rzeczywiście żadne nowe podmioty w tym roku nie weszły do systemu. Przedstawiając propozycję tych zmian, korekty pakietu onkologicznego, przedstawiliśmy również te zmiany, które będą, krótko mówiąc, uzupełniającymi, dodatkowymi konkursami w zakresie onkologii dla wszystkich jednostek spełniających kryteria tego konkursu; chodzi o kompleksowość, terminowość. Z tego, co wiem, wynika, że ten podmiot, o którym mówił pan senator, powinien bez problemu spełnić te kryteria. A wszystkie inne podmioty, które są przede wszystkim prywatne, oferujące bardzo często wąskie i monoprofilowe zakresy świadczeń, mogą już dzisiaj funkcjonować – pod warunkiem zawarcia umowy podwykonawczej z podmiotami, które już mają umowy. Nie ma przeciwwskazań. Zasady zbudowania tak zwanej sieci konsorcjum onkologicznego wynikają wprost z pakietu.

(Senator Wojciech Skurkiewicz: A czy ta procedura będzie jeszcze uzupełniona w tym roku?)

Tak, to jest kwestia miesiąca bądź dwóch miesięcy, żeby Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął… Dlaczego miesiąc, to wiadomo. Musi być zarządzenie, bo to ma formę zarządzenia prezesa. Rozpoczęcie tych konkursów nie wymaga żadnej zmiany legislacyjnej, ale to musi przez miesiąc być pokazywane publicznie.

(Senator Wojciech Skurkiewicz: Czy ja mogę prosić w tej sprawie o odpowiedź na piśmie, Panie Ministrze?)

Oczywiście, nie ma problemu.

(Senator Wojciech Skurkiewicz: Dziękuję bardzo.)

 

 

środa, 15 kwietnia 2015

Mam bardzo dobrą informację dla mieszkańców Ziemi Radomskiej. Jest szansa na modernizację drogi krajowej nr 12 do standardu drogi ekspresowej, na odcinku od Radomia do obwodnicy Puław (granicy województwa mazowieckiego). Według wciąż nieoficjalnych informacji, ta inwestycja została wpisana na listę Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23, który podlega już ostatnim korektom.

Obecnie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju trwają ostatnie prace nad Programem Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23. W informacji które otrzymałem od zaprzyjaźnionych osób pracujących w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju wynika, że w najbliższych tygodniach zostanie przyjęta ostateczna wersja Programu a na liście podstawowej zadań inwestycyjnych znajdzie się budowa drogi S12 na odcinku Radom – obwodnica Puław.

To wyśmienita informacja. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie obejmować również budowę obwodnicy Zwolenia.

Liczę, że więcej szczegółów będę mógł podać już wkrótce, gdyż oczekuję na odpowiedź na moje oświadczenie senatorskie dotyczące  modernizacji drogi krajowej nr 12, które wygłosiłem na posiedzeniu Senatu RP 19 marca. Poniżej publikuję treść mojego wystąpienia:

Oświadczenie kieruję do Prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz.

Droga krajowa nr 12 jest połączeniem zachodu kraju ze wschodem, alternatywnym połączeniem dla układu autostradowego - autostrady nr 4 i autostrady nr 2. W związku z tym pytam o plany rządu co do modernizacji drogi krajowej nr 12 na odcinku Piotrków Trybunalski – Radom – Lublin. Jest to droga szczególnie ważna dla układu komunikacyjnego południowego Mazowsza i Ziemi Radomskiej.

Czy w rządowych planach rozwoju infrastruktury drogowej ujęta jest droga krajowa nr12 i czy na najbliższe lata jest przewidziana jej modernizacja?

Czy są plany przebudowy drogi krajowej nr 12 do standardów drogi ekspresowej?

Czy są planowane budowy obwodnic takich ośrodków miejskich jak Przysucha, Wolanów, Gózd i Zwoleń?

Czy planowana jest przebudowa drogi krajowej nr 12 na odcinku miejskim w Radomiu?

Czy znany jest termin rozpoczęcia modernizacji drogi krajowej nr 12 na odcinku Radom – Lublin?

Szanowna Pani Premier! Mam nadzieję, że sprawy mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej leżą pani na sercu i że pochyla się pani nad problemami mieszkańców tego regionu. Mam nadzieję, że pochyli się pani również nad kwestią rozwoju infrastruktury drogowej południowego Mazowsza.

 

wtorek, 14 kwietnia 2015

W sobotę byłem mocno zaangażowany w organizację spotkania Andrzej Dudy z Leśnikami, które odbyło sie w Spale. Jako jeden z organizatorów tego spotkania bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy przyjechali na spotkanie z przyszłym Prezydentem RP. Blisko 200. leśników w mundurach mialo okazję posłuchać jaką wizję państwa ma Andrzej Duda i jak postrzega polskie leśnictwo i Lasy Państwowe. Były również pytania ze strony uczestników spotkania, na które kandydat Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał. Spotkanie w Spale zakończyło sie wspólnym obiadem. Więcej o spotkaniu Andrzeja Dudy z Leśnikami na stronie: http://prawylas.pl/2015/04/14/andrzej-duda-spotkal-sie-z-lesnikami/

W poniedziałek natomiast, w gronie radomskich parlamentarzystów Prawa i Spawiedliwości zorganizowaliśmy konferencje prasową poświęconą w głównej mierze niezrealizowanym obietnicom Bronisława Komorowskiego. Nasza konferencja odbiła się sporym echem w radomskich mediach.

 

wtorek, 07 kwietnia 2015

Jest zielone światło dla budowy obwodnicy Iłży w ciągu Drogi Krajowej nr 9. Właśnie otrzymałem odpowiedź na moje oświadczenie senatorskie w sprawie przebudowy DK9, które złożyłem 7 lutego, podczas posiedzenia Senatu RP. W odpowiedzi na moje wystąpienie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Dorota Pyć wskazuje, że przetarg na budowę obwodnicy Iłży może zostać rozpisany jeszcze w 2015 roku. Niestety, budowy obwodnicy Skaryszewa nie ma w planach rządowych. Oto co napisał minister Dorota Pyć:

Odnosząc się do planowanych inwestycji w ciągu drogi krajowej nr 9, zgodnie z przedłożonym projektem Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, przewiduje się realizację obwodnicy Iłży. Obwodnica ta posiada wszystkie niezbędne decyzje administracyjne. Rozpoczęcie postępowania przetargowego jest możliwe jeszcze w 2015 r., po przyjęciu przez Radę Ministrów ostatecznej wersji Programu. W przypadku obwodnicy Skaryszewa, nie są obecnie prowadzone prace przygotowawcze.

Warto zaznaczyć, że budowa obwodnicy Iłży jest planowana od wielu lat. Wszystkie dokumenty potrzebne do rozpoczęcia inwestycji są gotowe, a Wojewoda Mazowiecki już w 2013 roku wydał pozwolenie na budowę.

W moim przekonaniu, gdyby przetarg został ogłoszony w bieżącym roku, to budowa obwodnicy mogłaby rozpocząć się już w połowie 2016 roku a może nawet wcześniej.

Warto przypomnieć, że obwodnica będzie omijała Iłżę od zachodu, a jej długość wyniesie niewiele ponad 7 kilometrów. W ramach tej inwestycji mają być wybudowane dwa węzły: Iłża Północ na przecięciu z drogą do Pakosławia i Iłża Południe w Błazinach Dolnych.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 64