| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Wojtek Skurkiewicz

Utwórz swoją wizytówkę stat4u
RSS
czwartek, 28 maja 2015

 Wystawa „Uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego 1935–1936" w Radomiu

26 maja w „Łaźni” - Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii otworzono dwie ekspozycje przygotowane w związku z 80-leciem śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz podjęciem przez Senat RP okolicznościowej uchwały.

Prezentowane były wystawy przygotowane przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej (wcześniej prezentowane w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej): „Uroczystości pogrzebowe marszałka Józefa Piłsudskiego 1935–1936" oraz „Naczelnik państwa i marszałek Polski Józef Piłsudski (1867–1935)". Na spotkaniu obecny był przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, inicjator przedsięwzięcia. Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej reprezentował Witold Rawski, który przedstawił dwie publikacje okolicznościowe, wydane przez WCEO: album „Ostatnia podróż Marszałka. Warszawa–Kraków–Wilno oraz folder „Józef Piłsudski – twórca Niepodległości".

 źródło: http://wceo.com.pl/index.php/sample-sites-2/wydarzenia/864-wystawa-uroczystosci-pogrzebowe-marszalka-jozefa-pilsudskiego-1935-1936-w-radomiu

wtorek, 26 maja 2015

ANDRZEJ DUDA PREZYDENTEM!!!W minioną niedzielę zdecydowaliśmy o wyborze nowego Prezydenta RP.

W Radomiu Andrzej Duda zdobył 54 225 głosów  pokonują o blisko 10 tysięcy głosów Bronisława Komorowskiego. W regionie radomskim różnica na korzyść Andrzeja Dudu była o wiele większa a wręcz Duda zdeklasował Komorowskiego. Świadczy o tym liczba głosów oddanych na obu kandydatów: Andrzej Duda - 209 635, Bronisław Komorowski - 109 767.

Najlepsze wyniki prezydent elekt uzyskał w powiatach przysuskim i zwoleńskim, uzyskując odpowiednio 76,13 proc. i 74,91 proc. głosów.

piątek, 22 maja 2015

TO BĘDZIE WSPANIAŁY PREZYDENT DLA POLSKI I POLAKÓW

23:29, skurkiewicz
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 maja 2015

To była jedna z dłuższych debat w tej kadencji Senatu. Wniosek Prezydenta RP w sprawie ogólnonarodowego referendum spowodawał, że dyskusja trwała blisko 10 godzin a głosowanie odbyło sie dopiero dzis rano. Ubolewam, że Senat został wepchnięty przez PO i sztab PBK do kampanii wyborczej. Zapewne ta dyskucja trwałaby krócej i bez dodatkowych emocji gdyby odbywała sie po II turze wyborów prezydenckich.

Poniżej zamieszczam mój głos w dyskusji...

Marszałek Bogdan Borusewicz:

Poproszę o zabranie głosu pana senatora Skurkiewicza.

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

… Szanowni Państwo. Chyba nikt na tej sali nie ma wątpliwości co do tego, że referendum, nad którym dyskutujemy i które ma się ponoć odbyć 6 września, być może będzie decydowało o wyborach parlamentarnych w roku 2019. To po co ten pośpiech? Przecież do roku 2019 mamy jeszcze przynajmniej cztery lata kadencji, a licząc jeszcze te pół roku… Do wyborów w roku 2019 mamy jeszcze cztery i pół roku. Czy to nie jest tak, że dyskusja, która się odbywa z udziałem urzędującego prezydenta, dyskusja pod publikę… Dzisiaj między innymi Andrzej Duda podkreślał, że każdy, kto dzisiaj by przyszedł pod kancelarię prezydenta i głośno o coś wołał, usłyszałby od prezydenta: tak, ja wam to załatwię; ja wam to dam; ja wam to obiecam i taką inicjatywę zgłoszę. No, taka jest prawda, Szanowni Państwo. Zagubił się pan prezydent w tej kampanii po pierwszej turze. W pierwszej turze Bronisław Komorowski dostał żółtą kartę. To, co robi przez te dwa tygodnie, na pewno nie przysporzy mu wyborców. Jestem przekonany, że 24 maja prezydent otrzyma drugą żółtą kartkę, czyli w efekcie czerwoną.

Szanowni Państwo, bądźmy poważni w tej debacie w naszej Izbie. Czy jeżeli pytanie referendalne zgłoszone na przykład przez prezydenta wskazywałoby na likwidację Senatu, to Wysoka Izba też by tak łaskawie głosowała za? Przecież nikt inny tylko senatorowie Platformy Obywatelskiej poprzez swoje głosowanie odebrali narzędzia, które Senat miał do tej pory, przez te dwa dziesięciolecia w ręku. Chodzi o opiekę nad Polonią, o pieniądze dla Polonii, które były w gestii Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. (Oklaski) To panowie, panie i panowie głosowaliście za tym, żeby obedrzeć się z uprawnień. I pewnie także zagłosowalibyście za rozwiązaniem Senatu, bo tak by wam nakazała partyjna dyscyplina.

Chciałbym na zakończenie odnieść się do pierwszej wypowiedzi w tej dzisiejszej dyskusji. Pan senator Pinior był łaskaw powiedzieć, że decyzja prezydenta, a konkretnie wniosek prezydenta złożony 13 maja o przeprowadzenie referendum był zachowaniem męża stanu. 13 maja Bronisław Komorowski stał się mężem stanu? A do 13 maja był mężem Anny.

(Senator Łukasz Abgarowicz: Nie, no to są bezczelne wystąpienia!)

Dlaczego prezydent nie wystąpił z taką inicjatywą rok temu, dwa lata temu, trzy lata temu? Dlaczego? Dlaczego właśnie w tej chwili, gdy pali się grunt pod nogami, gdy sondaże pikują w dół i gdy przegrana jest praktycznie tuż za progiem? Dziękuję bardzo. (Oklaski)

….

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Dziękuję bardzo, Panie Marszałku.

Szanowna Izbo, dosłownie dwa zdania pewnego rodzaju dementi, sprostowania. Ja nie wiem, dlaczego pan senator Klich odebrał to tak, że my jesteśmy przeciwko JOW, że my jesteśmy oponentami… Absolutnie nie. Jeszcze raz podkreślam: Prawo i Sprawiedliwość nie jest przeciwko JOW, absolutnie nie. My jesteśmy przeciwko trybowi procedowania nad wnioskiem prezydenta. Chodzi o to, żeby Izba wyższa nie włączała się w kampanię prezydencką. Ta dyskusja zupełnie inaczej by wyglądała, gdybyśmy prowadzili ją w poniedziałek 25 maja, we wtorek 26 maja czy środę 27 maja. Zupełnie inaczej… Po cóż ten pośpiech? Jeszcze raz podkreślam: absolutnie nie jesteśmy przeciwko jednomandatowym okręgom wyborczym.

(Senator Jan Michalski: To głosujmy jednogłośnie.)

Szanowni Państwo, skoro zabrałem głos, chciałbym zwrócić państwa uwagę na jeszcze jedną bardzo ważną kwestię. Wybory do Senatu są… To są okręgi jednomandatowe. Stu senatorów jest wybieranych w stu okręgach. Ilu jest senatorów spoza tak zwanego układu politycznego?

(Głos z sali: Dwóch.)

Tylko jeden: senator Obremski. Tylko jeden…

(Głos z sali: A senator Cimoszewicz?)

Senator Cimoszewicz został senatorem pewnie dzięki temu, że Platforma Obywatelska nie wystawiła tam kandydata. Senator Borowski został senatorem zapewne dlatego, że Platforma Obywatelska nie wystawiła tam kandydata. Podobnie było z senatorem Kutzem.

(Senator Jan Rulewski: Ale przeciwnicy byli.)

Tym jedynym jest senator Jarosław Obremski. 1%… Jeżeli tak samo będzie w Sejmie… 1% z 460 to jest 4,6. Gratuluję.

(Senator Aleksander Świeykowski: I nadal jesteście za?)

(Głos z sali: A nawet przeciw.)

(Wesołość na sali)

środa, 06 maja 2015

Dziś Senat RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Senat III RP pierwszy raz w swojej historii uczcił pamięć Marszałka.

Przyjęciu uchwały towarzyszy okolicznościowa wystawa, na której prezentowane są zdjęcia z pogrzebu Józefa Piłsudskiego pierwszy raz pokazywane w Polsce. Druga część wystawy poświecona jest poświęcona życiu Piłsudskiego. Wystawa będzie prezentowana w Senacie do końca przyszłego tygodnia.

Jako inicjator uchwały w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego oraz wspaniałej wystawy, muszę gorąco podziękować Wojskowemu Centrum Edukacji Społecznej i dyrektor  pani prof. Aleksandrze Skrabacz za bardzo dobra współpracę, opracowanie wystawy oraz przygotowanie okolicznościowego albumu. Bardzo dziękuję również członkom Związku Piłsudczyków w Radomiu z prezesem Sławomirem Sońtą za dzisiejszą obecność w Senacie.

Mam nadzieję, że jeszcze w maju lub na początku czerwca wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu zostanie zaprezentowana w Radomiu.

Poniżej publikuję treść uchwały:

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

w 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dnia 12 maja 1935 roku zmarł Józef Klemens Piłsudski, główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej – Wojska Polskiego, wybitny polityk i dowódca, dzięki któremu Polska obroniła się przed komunizmem w sierpniu 1920 roku.

W 80. rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci.

Pragnąc uczcić postać i zasługi Józefa Piłsudskiego, przypominamy słowa, jakimi żegnał Go ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki:

„Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zmieniać. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek.”

Chylimy czoła przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wielkim patriotą i mężem stanu, legendarnym komendantem I Brygady Legionów, Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego. Jego niezłomność w walce o niepodległość Ojczyzny i umiłowanie Polski stanowią wzór patriotycznych postaw i poświęcenia życia w służbie Rzeczypospolitej.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 64