Wojtek Skurkiewicz

Utwórz swoją wizytówkę stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Senat w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego

Dziś Senat RP przyjął uchwałę w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego. Senat III RP pierwszy raz w swojej historii uczcił pamięć Marszałka.

Przyjęciu uchwały towarzyszy okolicznościowa wystawa, na której prezentowane są zdjęcia z pogrzebu Józefa Piłsudskiego pierwszy raz pokazywane w Polsce. Druga część wystawy poświecona jest poświęcona życiu Piłsudskiego. Wystawa będzie prezentowana w Senacie do końca przyszłego tygodnia.

Jako inicjator uchwały w 80. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego oraz wspaniałej wystawy, muszę gorąco podziękować Wojskowemu Centrum Edukacji Społecznej i dyrektor  pani prof. Aleksandrze Skrabacz za bardzo dobra współpracę, opracowanie wystawy oraz przygotowanie okolicznościowego albumu. Bardzo dziękuję również członkom Związku Piłsudczyków w Radomiu z prezesem Sławomirem Sońtą za dzisiejszą obecność w Senacie.

Mam nadzieję, że jeszcze w maju lub na początku czerwca wystawa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu zostanie zaprezentowana w Radomiu.

Poniżej publikuję treść uchwały:

UCHWAŁA

SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

w 80. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Dnia 12 maja 1935 roku zmarł Józef Klemens Piłsudski, główny architekt odbudowy państwa polskiego i jego siły zbrojnej – Wojska Polskiego, wybitny polityk i dowódca, dzięki któremu Polska obroniła się przed komunizmem w sierpniu 1920 roku.

W 80. rocznicę śmierci Pierwszego Marszałka Polski Senat Rzeczypospolitej Polskiej oddaje cześć Jego pamięci.

Pragnąc uczcić postać i zasługi Józefa Piłsudskiego, przypominamy słowa, jakimi żegnał Go ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki:

„Śmiałością swej myśli, odwagą zamierzeń, potęgą czynów z niewolnych rąk kajdany zrzucił, bezbronnym miecz wykuł, granice nim wyrąbał, a sztandary naszych pułków sławą uwieńczył. Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i w twardą rzeczywistość zmieniać. Dał Polsce Wolność, Granice, Moc i Szacunek.”

Chylimy czoła przed Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wielkim patriotą i mężem stanu, legendarnym komendantem I Brygady Legionów, Naczelnikiem Państwa i Wodzem Naczelnym Wojska Polskiego. Jego niezłomność w walce o niepodległość Ojczyzny i umiłowanie Polski stanowią wzór patriotycznych postaw i poświęcenia życia w służbie Rzeczypospolitej.

środa, 06 maja 2015, skurkiewicz

Polecane wpisy