Wojtek Skurkiewicz

Utwórz swoją wizytówkę stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Awans Radomia, Mazowsze ostatnie. Dramat powodzian trwa

Awans Radomia, Mazowsze ostatnie

Dziś Rzeczpospolita opublikowała ranking samorządów 2010. Przypuszczam, że treści zawarte w tym rankingu zdominują wieczorne wpisy na wszelkiego rodzaju forach internetowych jak również blogach. W ogólnym rankingu samorządów w kategorii miasta na prawach powiatu, awansował w porównaniu do ubiegłego roku o 4 pozycje na 45 miejsce. Jestem przekonany, że działania prezydenta Andrzeja Kosztowniaka będą skutkowały kolejnymi awansami naszego miasta w następnych rankingach. Jeszcze tylko jedna gmina z regionu radomskiego znalazła się w rankingu. W kategorii gmina wiejska, na 99 miejscu znalazł się Zakrzew – awans w porównaniu do ubiegłorocznego rankingu o jedno miejsce.

Analizując materiał zaprezentowany w specjalnym dodatku do Rzeczpospolitej, należy zwrócić uwagę, że aż 6 radomskich inwestycji znalazło się wśród 150 największych inwestycji w kraju. Są to: przebudowa miejskiego odcinka drogi nr 12, budowa zespołu szkół muzycznych, budowa pawilonu ginekologicznego, rozbudowa układu komunikacyjnego m.in. ul. Chrobrego, budowa mieszkań socjalnych, budowa pływalni przy PSP nr 4. Dla porównania (a niektórzy czynią to namiętnie) w zestawieniu znalazły się tylko cztery inwestycje z Kielc, dwie z Torunia i jedna z Częstochowy. Widać, że radomski samorząd jest nastawiony na działania inwestycyjne a nie na przejadanie pieniędzy jak to sugerują niektórzy. Zapewne w tym zestawieniu Radom wypadłby jeszcze lepiej, gdyby nie olbrzymie zaniechania samorządu województwa mazowieckiego w zakresie wydatkowania środków unijnych. Niestety Mazowsze rządzone przez koalicję PO-PSL wciąż nie radzi sobie z funduszami z UE i zajmuje niechlubne ostatnie miejsce w zestawieniu wszystkich województw.

Dramat ludzi na terenach powodziowych

Na terenach objętych powodzią trwa dramat wielu rodzin. W Sejmie tej sprawie poświęcone było posiedzenie komisji rolnictwa. Dłuższą chwile przysłuchiwałem się dyskusji a z posiedzenia wyszedłem zniesmaczony. Wniosek jest jeden – Rząd co mógł to pomógł a teraz ludzie niech sobie sami radzą. To jest skandal. PO i PSL nie dostrzega  ludzkich problemów i dramatów. Zostawili wiele rodzin bez pomocy. Przykładem może być rodzina Krystyny i Ryszarda Jabłońskich z Kępy Piotrowińskiej w gminie Solec nad Wisłą. Ci Państwo przeżyli już kolejną powódź. Poznałem ich podczas powodzi w 2001 roku, gdy pracowałem w Radiu Plus i przygotowywałem materiał z gminy Solec. Ci ludzie kolejny raz stracili dorobek swojego życia. Dziś Państwo Jabłońscy byli w Senacie. Ich bardzo trudną sytuacją zainteresowałem posłów i senatorów. Mam nadzieję, że również dziennikarze radomskich mediów zainteresuję się dramatem Krystyny i Ryszarda Jabłońskich. Wiem że wiele moich koleżanek i kolegów zagląda na blogi, mam nadzieję, że kogoś ta sprawa zainteresuje – służę pomocą.

Poniżej zamieszczam treść mojego oświadczenia senatorskiego, które dziś złożyłem do Marszałka Senatu  

 

Oświadczenie kieruję do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera

W 2003 roku na terenie gminy Solec nad Wisłą w Kępie Piotrowińskiej został wybudowany polder, którego celem jest przyjmowanie wody w czasie powodzi. Na terenie utworzonego polderu znalazło się gospodarstwo rolne wraz z budynkiem mieszkalnym i zabudowaniami gospodarczymi  Krystyny i Ryszarda Jabłońskich. W związku z utworzeniem polderu, grunty oraz wszystkie budynki Państwa Jabłońskich  zostały wyłączone z podatku rolnego i jakiejkolwiek formy ubezpieczenia.

W nocy z 18 na 19 maja 2010 roku decyzją sztabu kryzysowego, polder został otworzony. Zostało zalane całe gospodarstwo Państwa Jabłońskich i wszystkie budynki należące do Nich. Poziom wody na zalanym terenie osiągnął 320 cm  a gospodarstwo znalazło się w głównym nurcie. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że woda na tym terenie utrzymywała się jeszcze ponad miesiąc.

W wyniku powodzi, wszystkie budynki uległy znacznemu zniszczeniu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Lipsku decyzjami  z dn. 08.07.2010 roku, wydał Państwu Jabłońskim zakaz użytkowania budynków w całości. W związku z powodzią, rodzina ta znalazła się  w dramatycznej sytuacji, bez środków do życia oraz miejsca tymczasowego zamieszkania.

 

W związku z powyższym zwracam się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

1. na jaka pomoc ze strony Rządu RP mogą liczyć Państwo Jabłońscy w związku z zaistniałą sytuacją?

2. Jakie są możliwości uzyskania odszkodowania za zniszczone uprawy, budynki i utracone mienie?

3. Czy w związku z utworzeniem w 2003 roku  polderu, Skarb Państwa zamierza wykupić grunty należące do poszkodowanych?

środa, 21 lipca 2010, skurkiewicz

Polecane wpisy